SENTENCJE – I CO DALEJ?

 

  SENTENCJE – I CO DALEJ?

Sentencja -zwięzłe, wyraziste zdanie zawierające ogólną myśl o charakterze filozoficznym lub moralnym.

Lubię sentencje, aforyzmy, złote myśli, przysłowia, itp. Przypuszczam, że zdecydowana większość z was także napotkała się z nimi niejednokrotnie. Przyjemnie jest poczuć siłę, mądrość życiową czy refleksje, które napływają podczas czytania. Czytając pobieżnie, niewiele zyskamy z ich wartości. Zagłębiając się, możemy odkryć siebie i poprawić jakość naszego życia. Przekonałem się o tym z własnego doświadczenia. Przeważnie są to starożytne mądrości przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ich zadaniem jest uczynienie naszego życia lepszym. I nieważne z jakich kultur pochodzą, w jak odległych miejscach narodziły się. Są ponadczasowe, są z nami od zawsze i przypominają o najistotniejszych rzeczach, o których często zdarza nam się zapominać.

Przytoczę kilka sentencji, ot tak, wybranych losowo, inaczej musiałbym zabrać się do napisania opasłych ksiąg. A tutaj chcę wskazać wartość i skierować uwagę na ich treść oraz uniwersalność w zastosowaniu, w naszym życiu.

Zacznijmy od polskiego, które to ujrzałem w latach wczesnego dzieciństwa (prawie starożytność), na kolorowej makatce w kuchni moich dziadków. A napisane tam było:

1.”Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. 

I już następne, ale nie z kuchni babci :

2.”Tylko z serca można dotknąć nieba”

Jalāl ad-Dīn Muhammad Balkhī, znany głównie jako Rumi, XIII-wieczny perski poeta, prawnik i teolog suficki.

3.”Należeć do rodzaju ludzkiego jest łatwo. Być człowiekiem jest trudno”.

– przysłowie chińskie

4.”Pozwólmy pięknu, które kochamy, być tym, co robimy.”

– Rumi

5.”Wszystko we wszechświecie jest w tobie. Proś o wszystko samego siebie”.

– Rumi

6.„Pierwszy, najważniejszy kawałek, to ten który pochodzi z ludzkiej duszy, kiedy uświadamia sobie ona swój związek i jedność z wszechświatem. Kiedy zdaje sobie ona sprawę, że w centrum wszechświata mieszka Duch i że to centrum jest wszędzie, w każdym z nas.”

indiańskie; Black Elk – Oglala Sioux

7.”Mądrość przychodzi tylko wtedy, kiedy przestajesz jej szukać, a zaczynasz żyć życiem, jakie Stwórca dla ciebie przeznaczył.”

– indiańskie, plemię Hopi

8.”Cóż z tego, że słoń silny, jeśli sam przynosi łańcuch, którym go wiążą”.

– hinduskie

9.”Życie człowieka jest jak sen wiosenny, a bogactwa i zaszczyty jak przemijające chmurki”.

– chińskie

10.”Jeżeli sądzisz, że wiesz już wszystko, to znaczy, że zostałeś źle poinformowany”.

– przysłowie chińskie

Jest mnóstwo sentencji i tym podobnych myśli lecz zawsze możemy poszukać samodzielnie a jest tego spora ilość. Najważniejsze według mnie, jest to co zrobimy z tym dalej, i czy w ogóle ma zastosowanie w moim życiu … Ale ostatnie zacytowane chińskie przysłowie mówi wszystko. Zawsze mam okazję aby uczyć się nowego, poznawać, doświadczać a tym samym rozwijać siebie. I sentencje, mają w tym swój udział jako drogowskazy na mojej drodze życia.

Serdecznie pozdrawiam

– Wojciech