PIĘKNO CODZIENNEGO ŻYCIA I LOUIS ARMSTRONG

  Piękno, czy da się je tak do końca określić, zdefiniować? Każdy dąży do niego, ale czy tak naprawdę potrafimy powiedzieć czym jest? Piękno nas urzeka, często rozbudza cudowne emocje, wręcz zniewalające. Dostrzegamy je w przyrodzie, w ludziach, w świecie zwierząt, w zjawiskach atmosferycznych, w wielu miejscach i różnych sytuacjach. Piękno kojarzy się nam z kategorią estetyczną i etyczną, która nas oczarowuje i pochłania bez reszty. Wreszcie odkrywamy je, w całym otaczającym nas świecie. Wprawdzie pod różnymi postaciami, a jednak porywającymi, często nawet nieosiągalnymi dla ludzkiego oka. Ale nie wszystko daje się zmierzyć, zważyć i opisać. Piękno możemy dostrzec wszędzie, chociaż czasami go nie zauważamy w pędzie niemalże rytualnej codzienności. Pomimo tego jest go pod dostatkiem w otaczającym nas świecie. Widząc coś co nam się podoba, nazywamy je pięknym.

 

Piszę o pięknie ale czy potrafisz poszukać je w swoim sercu, nawet w przypadkach kiedy dookoła “wszystko się zawala”? Prawda, rzeczywiście może być trudno aby odczuć jakiekolwiek doznania piękna. Warto w takich chwilach złapać oddech, i zastanowić się nad priorytetami męczących spraw, nie snuć czarnych scenariuszy a raczej namawiam do optymistycznych wizji i ruszyć śmiało do przodu. Jeżeli tylko możesz to odpocznij w sposób, który przynosi radość tobie i spokojnie wejrzyj w siebie, w serce, duszę a na pewno dojrzysz iskierkę piękna a to dobry moment do rozpalenia ogniska przy którym ogrzejesz się i nabierzesz mocy by cieszyć się życiem.

Dlatego dalej piszę o Louisie Armstrongu i znanym utworze “What a Wonderful World”.

What a Wonderful World” – singel Louisa Armstronga z albumu o tym samym tytule wydany w październiku 1967 roku. Piosenka została napisana przez Boba Thiele i George’a Davida Weissa. Stanowić miała swoiste lekarstwo na rasizm i napiętą sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych. Piosenka opiewa piękno codziennego życia. Piosenka osiągnęła pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów UK Singles Chart.

Mój brak znajomości języka angielskiego w ogóle nie przeszkadza mi w tym aby odczuć spokój, taką wewnętrzną radość… Wystarczy wsłuchać się w piosenkę.

 

Znalazłem tłumaczenie oryginalnego tekstu na język polski, na stronie “tekstowo.pl”. Oto tłumaczony tekst piosenki „What a Wonderful World”:

Widzę zieleń drzew,

Czerwień róż.

Dla Ciebie i dla mnie

Rosną tu.

I myślę sobie tak,

Jaki cudny świat!

Widzę błękit nieba

I obłoków biel,

Błogosławiony pogodny dzień,

Nocy świętej cień.

I myślę sobie tak,

Jaki cudny świat!

Piękno kolorów

Tęczy na nieboskłonie,

Także na twarzach

Ludzi jej lśnienie.

Widzę przyjaciół potrząsanie rąk,

Mówiących: “Jaki losów Twych bieg?”.

Oni naprawdę mówią:

“Kocham Cię”.

Słyszę płacz dzieci,

Widzę jak wzrastają.

One nauczą się znacznie więcej,

Niż ja kiedykolwiek będę wiedzieć.

I myślę sobie tak,

Jaki cudny świat!

Tak…

Myślę sobie tak,

Jaki cudny świat!

Również użyłem tej piosenki w moim króciutkim filmie, zatytułowanym “Sosenka”. I chociaż nie znałem wtedy znaczenia słów w języku angielskim, to zdecydowanie pasowała mi jako podkład muzyczny do ukazania uroku małej sosny o mroźnym poranku.

 

Przecież piękno jest wszędzie! Trzeba tylko je dostrzec. A najwięcej piękna ujrzeć można we własnym sercu, czego życzę gorąco.

– Wojciech