KOMUNIKACJA WERBALNA I POZAWERBALNA – JAKI W NICH JESTEM

       Komunikacja werbalna, jak również pozawerbalna wiele nam mówi o nas samych. Jednak często zdarza się nam zapominać, o tym jacy jesteśmy podczas rozmowy, jakie są nasze zachowania w trakcie rozmowy lub w obcowaniu z innymi ludźmi i innymi Istotami.

Dotyczy to zarówno kontaktów np. służbowych, prywatnych, jakichkolwiek i … tu może Ciebie zaskoczę, bo dodam komunikację ze sobą samym (pomyślisz, że wariat to pisze, ale zwróć uwagę, że przecież umysł, ciało i Dusza stale komunikują się ze sobą).

Bywają w moim życiu momenty w których zastanawiam się, dlaczego akurat tak a nie inaczej coś powiedziałem czy zachowałem się. Mogło to przebiegać w zupełnie w inny, lepszy, korzystny, radosny sposób, dla obu stron. Bez względu na okoliczności, moje samopoczucie fizyczne i psychiczne. Czy byłem autentycznym sobą? Czy przyozdobiłem siebie “maską”, dzięki której coś mogłem uzyskać, podnieść sztucznie własny autorytet. Śmiało potwierdzę z własnego doświadczenia, że “gra w maskach”, obojętnie czy odbywa się na naszej scenie odgrywanego “teatru” czy poza nią, przynosi swoje konsekwencje. Najczęściej, takie udawanie mści się na nas. Po pierwsze, oszukujemy siebie samych a jeżeli spojrzymy w Serce, to poczujemy niesmak, w najlepszym przypadku, obrzydzenie – w gorszym lub bardziej dokładnym wglądzie. Dobra wiadomość – szczęściem jest zwrócenie uwagi na fakt zaistnienia “czegoś”, co nie jest zgodne z naszą Autentycznością, Duszą. Trzeba być odważnym aby być sobą a jednocześnie odpowiedzialnym podczas komunikowania się z innymi, w taki sposób, który pozwala każdemu na swobodę, wolność, samodzielność w wyrażaniu siebie, swojej Duszy.

Dalej, jeżeli tylko chcemy, może nastąpić świadomy zwrot aby zmienić naszą komunikację a przy okazji rozmaite relacje. Oczywiście, nikt nikomu nie zabrania aby udoskonalić nieprawdę i kontynuować grę, lecz możesz wtedy liczyć na to, że prędzej czy później pojawi się taka sytuacja, w której ktoś potraktuje Ciebie podobnie i zobaczysz siebie w “przerysowanym” obrazie. Wiem, że jesteś szczerą, prawdziwą i świadomą Istotą, więc Ciebie to nie dotyczy. Poza tym wiesz, że podobne przyciąga podobne. A nawet jeżeli występują przeciwieństwa, w jakiejkolwiek formie czy postaci, to wyłącznie po to, aby uzupełniać się, dojść do równowagi, współpracy, i pomnażać dobrostan a nie do wzajemnego zwalczania się.

Dodatkowo, prezentuję film Pani, Joanny Grabskiej i Katarzyny Crystal Arya, w którym ukazują szerzej, poruszony przeze mnie temat komunikacji. Oprócz głębokiej wiedzy sprawdzalnej w życiu, zawarte są w tym filmie pomocne w rozwoju ćwiczenia:

Z JAKIEGO POZIOMU REAGUJESZ?

 W filmie są omówione takie zagadnienia:

Jaki masz obraz siebie, innych, i swoich relacji?

Lekcja zdrowego humanitaryzmu, czym jest? czym nie jest? jak to działa na co dzień w polu energetycznym?

Ćwiczenie na identyfikację swoich wzorców reakcji

Pozdrawiam serdecznie

-Wojciech