CZY POTRZEBUJESZ INSTRUKCJI NA ŻYCIE?

Otworzyłem rano pocztę i rzuciło się mi kilka elektronicznych listów z takimi tytułami, które zapowiadają “lepsze życie”. Niby dobrze a jednak coś mną poruszyło w głębi. Zacząłem czytać kolejno i … Tak dla przykładu jeden tytuł: “10 metod na sprawne robienie porządków” i fragment tekstu początkowego wraz z moimi myślami w środku:

Drogi Czytelniku,

Czy potrzebujesz wprowadzić balans między pracą a domem? Nie, normalnie czuję się “zbalansowany” i spokojny. Czy chcesz pozbyć się strachu przed zmianami i nowymi sytuacjami? Strach przed zmianą? Dlaczego mam bać się zmian, przecież zmiany, które i tak są nierozłącznym aspektem życia, można witać naturalnie, radośnie. Po co bać się na zapas. A może marzysz o 2-3 dodatkowych godzinach czasu wolnego dziennie? Dla mnie każdy dzień jest “szyty na miarę”, jest odpowiedni na cokolwiek. Przyjrzałbym się bliżej i zainteresował przedziałem czasowym między 2oo a 7000 lat lub więcej 😉 ale i dłuższe czasy, i większe przestrzenie mam już zaplanowane … 😀 Jeśli tak, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Przygotowałem DARMOWY O zbawco! Ale numer marketingowy – ludzie chciwi “na darmochę” już hurtowo zamawiają… numer publikacji, która ma za zadanie pomóc:

Dalej moich przemyśleń nie pociągnę, ponieważ “każdy towar ma swojego kupca”, itp.

Pokonać 7 najczęstszych przyczyn złego nastroju i kłopotów w domu oraz pracy – pozbądź się stanów depresyjnych i zapanuj nad nerwami

Zachować równowagę pomiędzy pracą a domem – dzięki gotowym schematom efektywnego planowania dnia, zyskasz nawet 2-3h czasu wolnego dla siebie!

Uprościć i uporządkować życie – zobacz jak zbudować silne poczucie własnej wartości. Dzięki tym poradom przestaniesz przejmować się zdaniem innych, zaakceptujesz siebie i staniesz się dobrze zorganizowaną osobą.

Przyznaję, że mają rację bytu podobne materiały i mogą niektórym osobom pomóc, i swoje zadanie spełniają. Jednak piszę o tym z zapytaniami: Czy potrzebujemy instrukcji na własne życie? Gdzie podziało się samodzielne myślenie, indywidualna organizacja czasu ? Gdzie podziała się radość życia, obserwacji, własnej kreacji?
Dodam, że najróżniejsze poradniki, przewodniki po życiu mogą być przydatne ale przy tym nie zgubmy samych siebie.
To, na tyle, nie zgubcie się… i bądźcie grzecz/szni – powiedziałby wujek Dobra Rada 😉

Pozdrawiam

– Wojciech