DZIWNE FOBIE?

Codziennie odkrywam coś nowego. Buszując po internecie trafiają do mnie przeróżne informacje, i bywa tak, że w “gorączce wędrowca” natychmiast chciałbym tymi “odkrywczymi” wiadomościami podzielić się z Tobą. I już zaczynam pisać kilka wyrazów i.., ciach, nagle “stop klatka”. Hola, hola dobry człowieku, patrz co robisz Wojciechuuuuu! Możesz przestraszyć człowieka takimi nowościami. Po przeczytaniu artykułu, dla przykładu o lękach czy dziwnych fobiach, nie ma czym się ekscytować, chyba że zaskoczą nas dziwne nazwy. Do tego istnieje potencjalne zagrożenie zidentyfikowania jednej lub kilku fobii w sobie, a których w rzeczywistości nie posiadasz. Może szkoda, bo jak mawiał mój kolega z pracy – “lepiej mieć tasiemca, niż w ogóle nie mieć życia wewnętrznego” 😉

A wracając do samodiagnozowania, to kiedyś w pracy, na biurku zostawiłem cenną, bo unikalną książkę “Poradnik lekarza domowego” wydany w 1832 roku. I co dalej? Po powrocie do biura kilku pracowników, po przekartkowaniu książki odnalazło w sobie na bieżąco po kilka symptomów, kilku różnych chorób, których tak na prawdę nie mieli. Wszystko wtedy wyjaśniłem aby nie musieli się leczyć czy żyć w strachu. Spotkałeś, spotkałaś się z podobnymi sytuacjami? Pewnie tak. Jak mówi polskie przysłowie: “Nie taki diabeł straszny, jak go malują”

Zobacz, jeżeli chcesz na 10 najdziwniejszych fobii

 

Fobofobia – lęk przed silnym lękiem albo rozwinięciem się dziwacznej fobii. Terapia fobofobii jest trudna, bo nie ma określonego, zewnętrznego bodźca, który by ją nasilał. To raczej stan ciągłego napięcia psychicznego.

Tafofobia – lęk przed pogrzebaniem żywcem. Fobia ta trafiła do popkultury (np. książka Tima Krabbe „Złote jajko” i film „Zniknięcie” zrealizowany na jej podstawie).

Hylofobia – strach przed drewnem, drzewami i lasem.

Heksakosjoiheksekontaheksafobia – lęk przed liczbą 666, którą w Apokalipsie św. Jana nosi Bestia symbolizująca Antychrysta. Szóstka jest zresztą w całej Biblii symbolem niepełności i braku, które są cechami Złego.

Gefyrofobia – strach przed mostami, a dokładniej przed przekraczaniem mostów. Osoby cierpiące na gefyrofobię starają się tak wybrać drogę, by ani razu nie przejść ani nie przejec hać po moście.

Neofobia – lęk przed nowościami. Oczywiście, najczęściej zapadają na niego ludzie w wieku podeszłym.

Hafefobia – strach przed dotknięciem. Osoby, które cierpią na hafefobię, nie lubią ani gdy ktoś ich dotyka, ani gdy same muszą czegoś lub kogoś dotknąć.

Ablutofobia – lęk przed myciem się, a nawet zanurzeniem w wodzie. Tę fobię, jak łatwo się domyślić, częściej obserwuje się u dzieci niż u osób dorosłych.

Nomofobia – bardzo nowoczesna fobia, która polega na lęku przed utratą telefonu komórkowego lub choćby brakiem dostępu do niego.

Filofobia – strach przed zakochaniem się i życiem z drugą osobą w bliskim związku. Naturalną konsekwencją nieleczonej filofobii jest całkowita samotność.

Potraktuj to neutralnie, jako zwykłą informację, bez doszukiwania lub dopasowywania do siebie.

Na tym koniec strachopodobnych wieści. Doszukiwać się należy tego, co jest w nas najpiękniejsze, wartościowe, daje nam swobodę i radość istnienia a w każdym z nas To jest, tylko czasami zapominamy o radości życia.

Pozdrawiam

– Wojciech